Igor Miličić i Neven Spahija pozytywnie rozpoczęli sezon we włoskiej Serie A

Data:

Matteo Cazzulani. fot. Rafał Sobierański
Matteo Cazzulani. fot. Rafał Sobierański

Neven Spahija i Igor Miličić – chorwaccy trenerzy, pracujący we włoskiej Serie A – mają bardzo udany początek sezonu. Odpowiednio, Reyer Venice i Napoli zajmują czołowe miejsca tabeli z „czystym kontem” tj. 2 zwycięstwa w 2 rozegranych spotkaniach.

Pod wodzą Spahiji, Wenecja odniosła u siebie zwycięstwo z pretendentem do play-off Derthoną Tortoną (76:60) oraz wielki wyjazdowy sukces z Victorią Libertas Pesaro w derbach Adriatyku (64:76).

Prowadzone przez Miličicia Napoli pokonało na Sardynii pretendenta do play-offu Dinamo Sassari (90:111) w zaś Neapolu okazało się lepsze od euroligowej Olimpii Mediolan (77:68).

Atletyczny zespół z Wenecji prowadzony przez Nevena Spahija gra defensywny basket zwracając uwagę na  intensywność i na grę w otwartym boisku, ponadto, i być może nieoczekiwanie, gra siłowo pod samą obręczą.

Ostatecznie, Wenecja ma najlepszą obronę w Serie A i najlepiej prezentuje się pod tablicami: średnio 42,5 zbiórki na mecz.

Pod wodzą trenera Miličicia, Neapol ma najlepszy atak w Serie A ze 132,1 punktami zdobytymi na 100 posiadań. Neapolitańczycy najlepiej dzielą się piłką i są bardzo groźni na obwodowych pozycjach.

Ostatecznie, drużyna z włoskiej Kampanii jest drugą najlepszą drużyną w Serie A pod względem asyst na mecz (21,5).

Po dojściu atletycznych, szybkich oraz multipozycyjnych zawodników, Spahija może liczyć na solidny skład, na którego czele ze statystycznego punktu widzenia stoi obwodowy gracz Rayjon Tucker i siły skrzydłowy Aamir Simms.

Podczas gdy zawodnik z północnej Karoliny notował 12,0 punktów, 1 przechwyt i 2 trójki na mecz, wielozadaniowy wysoki zawodnik z Wirginii notował 10,5 punktu, 6,0 zbiórek i 2,5 trójek na mecz.

w Neapolu za to pod wodza Miličicia kluczowe występy zanotował głównie urodzony w Zadarze Tomislav Zubčic: 18,5 punktu, 3 zbiórki i 2,5 średnio trafień zza linii 6,75.

Oraz oczywiście reprezentant Polski, Michał Sokołowski, który notował średnio 19,5 punktu, 5,5 zbiórki i 4,5 trójki na mecz, był on zresztą najlepszym strzelcem Neapolu w tych spotkaniach.

Matteo Cazzulani