Eliminacje do Turnieju Debat Oksfordzkich Fundacji Court Watch Polska zakończone. Pora na wielki finał

Data:

Szósta edycja wydarzenia organizowanego przez Fundację Court Watch Polska zachęciła do udziału 128 uczniów szkół ponadpodstawowych. Eliminacje w czterech miastach za nami. Teraz zwycięskie drużyny spotkają się w wielkim finale. Jakie czekają ich wyzwania?

pastedGraphic.png

IDEA

– Organizując to wydarzenie, chcieliśmy, by było dla uczestników znacznie więcej niż możliwością rywalizacji. Postawiliśmy sobie za zadanie, by stworzyć przestrzeń, w której kształtuje się przyszłość debaty publicznej w Polsce – Zofia Branicka, prawniczka Fundacji i pomysłodawczyni turnieju.

Turniej ma już szóstą edycję i zachęcił dotychczas blisko 500 uczniów z całej Polski do merytorycznej dyskusji, kształcąc nie tylko przyszłych prawników, ale przede wszystkim myślicieli społecznych. Wojciech Wasylkowicz, uczestnik turnieju w 2018 r. (drugi najlepszy mówca tego turnieju) i debatant z II LO im. K. K. Baczyńskiego w Koninie (na pozycji nr 3) tak ocenia udział w wydarzeniu:

– Debaty uczą tego, aby odróżniać fakty od opinii, a argumenty od przesłanek. Co więcej, młode osoby dowiadują się, jak poprawnie przedstawiać swoje argumenty oraz, jak w profesjonalny sposób nauczyć się sztuki kontrargumentacji. Debaty oksfordzkie niesamowicie poszerzają horyzonty oraz zachęcają do krytycznego myślenia. Dzięki temu uczestnicy są odporniejsi na manipulacje i polaryzację społeczeństwa oraz potrafią analizować różne rozwiązania pod kątem szans i zagrożeń.

pastedGraphic_1.png

Do finału zakwalifikowały się w tym roku:

1. II Liceum Ogólnokształcące im. Konstantego Ildefonsa Gałczyńskiego w Olsztynie

2. I Liceum Ogólnokształcące im. Mikołaja Kopernika w Gdańsku

3. I Liceum Ogólnokształcące im. Oskara Kolberga w Kościanie

4. VII Liceum Ogólnokształcące im. Dąbrówki w Poznaniu

5. XXXIII Liceum Ogólnokształcące Dwujęzyczne im. Mikołaja Kopernika w Warszawie

6. II Liceum Ogólnokształcące im. Krzysztofa Kamila Baczyńskiego w Koninie

7. II Liceum Ogólnokształcące im. Hetmana Jana Tarnowskiego w Tarnowie

8. III Liceum Ogólnokształcące im. Jana Kochanowskiego w Krakowie

WARTOŚCI

Turniej nie tylko rozwija umiejętności retoryczne, ale również dostarcza uczestnikom wiedzy na temat aktualnych kwestii społeczno-prawnych. Jednak to nie wszystko. W wydarzeniu biorą także udział patroni oraz sponsorzy, w tym przedstawiciele firm partnerskich, zaangażowani w składy jurorskie. Dzięki temu realizują wartości CSR (społecznej odpowiedzialności biznesu) oraz Employer Brandingu. Fundacja Court Watch Polska zapewnia również patronom promocję biznesową oraz przestrzeń na networking.

– Dzięki temu, partnerstwo nie tylko przyczynia się do sukcesu turnieju, ale także stanowi wartościowe doświadczenie biznesowe, pozwalające firmom aktywnie uczestniczyć w naszych edukacyjnych inicjatywach – zapewnia Sunniva Szczepanowska-Lay, specjalistka ds. relacji z darczyńcami Fundacji Court Watch Polska.

– Prawnicy z warszawskiego biura Allen & Overy pozostają od lat pod ogromnym wrażeniem współpracy przy organizacji Turniejów Debat Oksfordzkich. Projekt angażuje co roku pokaźne grono naszych prawników, którzy są zafascynowani poziomem wiedzy prawnej licealistów i zdeterminowani, aby ich wspierać w ramach turnieju. Jako partner strategiczny, jesteśmy dumni, że możemy wspierać Fundację i cieszymy się widząc także innych partnerów – mec. dr Marta Sendrowicz, partner w kancelarii Allen & Overy Poland kierująca praktyką prawa konkurencji w biurach Allen & Overy w Europie Środkowo-Wschodniej oraz przewodniczącą zespołu pro bono w warszawskim biurze.

pastedGraphic_2.png

Partnerem głównym wydarzenia już drugi rok z rzędu jest Ambasada Niemiec. Od pierwszych edycji turniej wspierają także partnerzy strategiczni: firma Oknoplast IT Management oraz kancelaria Allen & Overy.

Wśród wieloletnich partnerów turnieju są również: Okręgowa Izba Radców Prawnych w Warszawie, wydawnictwo Wolters Kluwer, Muzeum Warszawy i Many Mornings. Natomiast w tym roku do tego grona dołączyły nowe kancelarie: JDP Jara Drapała & Partners, BWHS Wojciechowski Springer & Wspólnicy, SKP Ślusarek Kubiak Pieczyk oraz Budnik Posnow i Partnerzy.

Wydarzenie wspierają także kancelarie Filipiak Babicz, Ostrowski i Wspólnicy, DMS De Benedetti Majewski Szcześniak oraz Rymarz Zdort Maruta. 

Patronat honorowy nad turniejem objął Naczelny Sąd Administracyjny w Warszawie, do którego organizatorzy zapraszają na finał oraz sądy, w których odbywają się rozgrywki eliminacyjne: Sąd Okręgowy w Gdańsku, Wojewódzki Sąd Administracyjny w Poznaniu, Wojewódzki Sąd Administracyjny w Warszawie i Sąd Apelacyjny w Krakowie, a także Okręgowa Izba Radców Prawnych w Krakowie.

Pat