Finał projektu „Wolne Myśli II”

Data:

Wielkimi krokami zbliża się 18 grudnia, czyli termin finału projektu „Wolne Myśli II” – dzień debat na tematy związane z Włocławkiem.

Odzew, w związku z drugą edycją projektu dofinansowanego przez Fundację Empiria i Wiedza w programie InwestorJa, ponownie przeszedł nasze najśmielsze oczekiwania.
W szkoleniach związanych z debatami oksfordzkimi udział wzięło 10 szkół ponadpodstawowych z Włocławka. Uczniowie, dzięki zorganizowaniu cyklu wydarzeń, mieli okazję rozwijać swoje kompetencje społeczne związane ze świadomym, aktywnym i efektywnym funkcjonowaniem w nowoczesnym społeczeństwie. Mogli również zaznajomić się ze sposobami radzenia sobie ze stresem. Podsumowanie nabytej wiedzy uczestnicy zaprezentują już 18 grudnia br., kiedy to w Centrum Kultury „Browar B.” odbędzie się finał projektu „Wolne Myśli II”.

Tegorocznym wydarzeniem finałowym będzie „Dzień Debat o Włocławku”. Proponując debaty na tematy związane z Włocławkiem, pragniemy wzmocnić tożsamość lokalną uczniów włocławskich szkół ponadpodstawowych. Wspieranie młodych ludzi w poznawaniu lokalnej historii i tradycji jest ważne, szczególnie dlatego, że żyjemy w coraz bardziej zglobalizowanej przestrzeni świata.

Po konsultacjach ze szkoleniowcami oraz sędziami projektu „Wolne Myśli II”, ustaliliśmy tezy finałowe, które brzmią:

1. Polska powinna skupić się na promowaniu włocławskiego fajansu kosztem ceramiki z Bolesławca.

2. Najlepszym sposobem tworzenia inkluzywnej, bezpiecznej przestrzeni, dostosowanej do różnych uczestników, jest zakładanie parków rekreacyjnych.

Temat nr 2 bezpośrednio nawiązuje do Gminnego Programu Rewitalizacji Miasta Włocławek na lata 2018 – 2028. Celem strategicznym nr 3 tego Programu jest ukształtowanie w centrum Włocławka przyjaznej przestrzeni. Celem operacyjnym natomiast jest zbudowanie inkluzywnej, bezpiecznej, dostosowanej do różnych uczestników przestrzeni. Wśród narzędzi dla realizacji powyższych celów, wymienione jest zbudowanie kompaktowych parków.

Drużyny ze wszystkich szkół będą brały udział w debatach dotyczących każdej z dwóch tez. Zatem reprezentacje szkół zaprezentują się podczas wydarzenia dwukrotnie.

Zakończenie projektu „Wolne Myśli II” jest jednocześnie inauguracją Kujawsko-Pomorskiej Ligi Debat we Włocławku, której partnerem jest Urząd Miasta Włocławek. Serdecznie zapraszamy 18 grudnia br. na to wydarzenie. Szczególnie na uroczyste podsumowanie i zakończenie projektu wraz z inauguracją Włocławskiej Ligi Debat, które odbędzie się w Sali Widowiskowej o godzinie 14.00.

Harmonogram „Dnia Debat o Włocławku”, 18 grudnia 2024 r.:

9:00 – rozpoczęcie

9:15 – losowanie stron pierwszej debaty

9:30 – ok.11-11.30 – pierwsza runda debat na temat „Najlepszym sposobem tworzenia inkluzywnej, bezpiecznej przestrzeni, dostosowanej do różnych uczestników, jest zakładanie parków rekreacyjnych”.

Pary:

Zespół Szkół Ekonomicznych – Zespół Szkół Katolickich „Długosz”

III LO im. Marii Konopnickiej – IV LO im. K.K. Baczyńskiego

Zespół Szkół Samochodowych – Zespół Szkół Technicznych

Zespół Szkół Chemicznych – Zespół Szkół Akademickich

I LO im. Ziemi Kujawskiej – Zespół Szkół Elektrycznych

11.00/11:30-12:00 – przerwa na kawę/ciastko

12:00 – losowanie drugiej debaty

12:15-14:00 – druga runda debat na temat „Polska powinna skupić się na promowaniu włocławskiego fajansu kosztem ceramiki z Bolesławca.”

Pary:

Zespół Szkół Ekonomicznych – Zespół Szkół Chemicznych

III LO im. Marii Konopnickiej – Zespół Szkół Akademickich

Zespół Szkół Katolickich „Długosz” – IV LO im. K.K. Baczyńskiego

Zespół Szkół Samochodowych – I LO im. Ziemi Kujawskiej

Zespół Szkół Technicznych – Zespół Szkół Elektrycznych

14:00 – uroczyste zamknięcie projektu „Wolne Myśli II”