Spotkanie historyczne poświęcone dziejom mostu na Wiśle im. Marszałka Polski Edwarda Śmigłego-Rydza

Data:

Zespół Szkół nr 8 we Włocławku i Stowarzyszenie Klawe Miasto zapraszają na spotkanie historyczne poświęcone dziejom mostu na Wiśle im. Marszałka Polski Edwarda Śmigłego-Rydza, które odbędzie się w czwartek, 11 stycznia 2024 roku o godz. 17.00 w bibliotece szkolnej ZS nr 8 przy ul. Willowej 8.

Budowa mostu stalowego przez Wisłę była ważną inwestycją w przedwojennym Włocławku. Przygotowania trwały kilkanaście lat, jego budowa zajęła niewiele ponad 2 lata. Obiekt oddano do użytku 25 września 1937 r., a w uroczystości wziął udział sam patron, który podczas wizyty w naszym mieście odebrał tytuł Honorowego Obywatela Włocławka.

O tym, jak wyglądały przygotowania i realizacja tej rządowej inwestycji, jakie domy musiano rozebrać, aby wybudować nasyp i estakadę biegnącą do mostu, a także którym firmom zlecono jej realizację, jacy znamienici goście pojawili się na uroczystym otwarciu dowiemy się podczas spotkania z Łukaszem Daniewskim, historykiem i popularyzatorem historii Włocławka. Organizator przygotował także kilkadziesiąt fotografii ukazujących poszczególne etapy powstawania tej przeprawy.

Wstęp wolny.