Wizerunki polskich władców na monetach i medalach w Muzeum Historii Torunia

Data:

Muzeum Historii Torunia, oddział Muzeum Okręgowego w Toruniu, ma przyjemność zaprosić od 27 stycznia 2024 r. do obejrzenia nowej wystawy czasowej pt. „Wizerunki polskich władców na monetach i medalach”. Celem wystawy jest prezentacja wizerunku panujących władców w różnych czasach, stąd oprócz obiektów dawnych, znajdą się na niej numizmaty współczesne. Wernisaż wystawy odbędzie się 26 stycznia 2024 r., o godz. 17.00 w Domu Eskenów.

Pierwsze wizerunki władców pojawiły się na monetach starożytnych. W czasach wczesnego średniowiecza, kiedy tworzyło się państwo polskie władcy również starali się na monetach umieścić swój wizerunek. Nastąpił jednak znaczny regres artystyczny od czasów starożytnych. Postać władcy umieszczana na monecie była schematyczna – nie można w tych przypadkach mówić o prawdziwym portrecie panującego. Dopiero renesans przyniósł w tym względzie zasadnicze zmiany. Od panowania Zygmunta Starego w Polsce pojawiają się medale o bardzo wysokim poziomie artystycznym. Tworzyli je słynni rzeźbiarze, którzy stali się inspiracją dla mincerzy zajmujących się projektowaniem monet. 

Od tego czasu można mówić o realistycznym portrecie panującego. Wizerunek władcy staje się powszechnie znany w całym kraju. Na przestrzeni lat rozwija się i ewoluuje sztuka medalierska, natomiast monety będące przedmiotami użytkowymi miewają swoje lepsze i gorsze czasy, jednak wizerunek panującego pozostaje na nich już zawsze obecny – przynajmniej na tzw. grubszej monecie. 

Kryterium wyboru obiektów prezentowanych na wystawie nie była wartość monety czy medalu, a wizerunek na nich przedstawiony. Dlatego też stan zachowania numizmatów był bardzo istotny. Starano się wybrać monety, na których widz będzie mógł zobaczyć jak najwięcej szczegółów. W doborze eksponatów kierowano się także artystycznym podejściem do portretu, skłaniającym odbiorcę do samodzielnych porównań i oceny.

Zapraszamy serdecznie do odwiedzenia tej wystawy i wyruszenie w historyczną podróż przedstawioną na medalach i monetach.

_____________

Wystawa: „Wizerunki polskich władców na monetach i medalach w Muzeum Historii Torunia”

Miejsce: Muzeum Historii Torunia (Dom Eskenów) 

Wernisaż: 26.01.2024 r., godz. 17.00

Termin: 27.01 – 21.04.2024 r.

Kurator: Robert Żytkowicz