„Kultura w zasięgu 2.0” – projektowe działania naszej biblioteki

Data:

Od 6 lat Miejska Biblioteka Publiczna im. Zdzisława Arentowicza we Włocławku realizuje projekt „Kultura w zasięgu 2.0” na podstawie umowy partnerskiej z Urzędem Marszałkowskim Województwa Kujawsko-Pomorskiego.

Celem tego projektu jest przede wszystkim digitalizacja cennych zbiorów bibliotecznych, które włocławska biblioteka chce uchronić przed zniszczeniem i nadmierną eksploatacją.

Biblioteka do digitalizowania swoich zasobów przystąpiła w roku 2019 r. i do końca 2023 roku zostało zeskanowanych 4280 obiektów. Cyfryzacja periodyków – na które pozwalają prawa autorskie objęła m.in.: „Gazetę Kujawską” (kilka roczników), „Wiadomości Włocławskie”, „ABC dla Włocławka i Kujaw” oraz inne czasopisma.

W 2024 roku Miejska Biblioteka Publiczna im. Zdzisława Arentowicza we Włocławku, przystąpiła do serwisu Wirtualne Muzeum. Zapewni to wszystkim użytkownikom dostęp do źródeł, bezpośredni i łatwy wgląd do informacji, zdjęć oraz rysunków. Do tego serwisu nie należą tylko same Biblioteki. Można tu zaliczyć takich partnerów jak: Centra Sztuki Współczesnej, Filharmonie, Ośrodki Kultury, Teatry i jak sama nazwa wskazuje Muzea.

Zadaniem włocławskiej biblioteki jest wprowadzanie zeskanowanych periodyków i udostępnienie on-line jak najszerszej liczbie czytelników. 

Pełna informacja na ten temat: https://biblioteka.wloclawek.pl/nasze-zbiory-w-wirtualnym-muze/