Totalna dominacja! Zadar triumfuje w Pucharze Krešimira Ćosicia

Data:

Matteo Cazzulani. fot. Rafał Sobierański

Najlepsza koszykarska jakość turnieju mimo najcięższego terminarza całego Final Eight charakteryzowała sukces Zadaru w zdobyciu Pucharu Chorwacji. Dla biało-niebieskich Dalmatynczyków to kluczowe osiągnięcie, które potwierdziło dominację mistrzów Chorwacji w krajowych rozgrywkach.

Nazwane na cześć ojca współczesnej koszykówki, t.j. tego Krešimira Ćosicia, który jest kultowym zawodnikiem Zadaru, Puchar Chorwacji zawsze miał ogromne znaczenie, zarówno moralne, jak i sportowe, dla biało-niebieskich Dalmatyńczyków oraz ich fanów.

Zadar wszedł do turnieju z zwycięstwiem nad gospodarzami Splitem, wyeliminował Cedevitę Junior w półfinale, a pokonał Cibonę Zagrzeb w finale.

Zdobywając ich dziewiąty Puchar Krešimira Ćosicia, Dalmatyńczycy, w ten sposób, dotarli do odwiecznych rywali ze stolicy Chorwacji w rankingu drużyn, które najczęściej sięgały po Puchar narodowy.

Klucze do zwycięstwa

Po zdobyciu czwartego Pucharu Krešimira Ćosicia na czele drużyny z Dalmacji, Danijel Jusup potwierdził, że jest trenerem odnoszącym największe sukcesy w historii Zadaru. Były trener Anwilu Włocławek zrównał się także z Jasminem Repešą w rankingu szkoleniowców, które odnosili największe sukcesy w Pucharze narodowym Chorwacji.

Luka BožićMarko Ramljak, Karlo Žganec, Arijan Lakić, a także Lovro Mazalin i Dario Drežnjak byli wykonawcami nowoczesnego basketu w dryżyny prowadzonej przez Danijela Jusupa. Gra polegająca na zaangażowaniu wielu wartościowych zawodników w grę tranzycyjną, zdyscyplinowaną obronę i swobodę w ataku.

Jusup i Zadar tak naprawdę nie pozwolili rywalom odpowiedzieć na ich zwycieską mentalność, która w ciągu ostatnich dwóch sezonów pozwoliła im wejść na wyższy poziom. Ich gra przekroczyła oczekiwania zarówno w Chorwacji, jak i w Lidze Adriatyckiej.

W szczególności, silna obrona, (tracili tylko 71 punktów na mecz w Pucharze), oraz solidna dominacja pod tablicami, z 40,1 zbiórek zdobytych na mecz w turnieju, to kluczowe elementy, które pozwoliły Zadarowi odnieść sukces w Pucharze Krešimira Ćosicia.

Droga do sukcesu

Split vs Zadar 73:80 (20:16, 18:30, 20:16, 15:18)

W pierwszym meczu Pucharu, Zadar pokonał drużynę gospodarzy, Split, w wyrównanym, ekscytującym „finale przed finałem”, w którym biało-niebiescy zwyciężyli dzięki solidnej obronie i kontroli nad piłką, a także 9:0 break w ostatnich pięć minut meczu.

Podczas gdy Luka Božić rzucił 19 punktów i miał 7 zbiórek, a Lovro Mazalin robił 14 punktów, kapitan Marko Ramljak strzelił decydujące rzuty wolne w ostatnich sekundach meczu, a Karlo Žganec trafił kluczową trójkę na 2,30 minuty przed końcem.

Zadar vs Cedevita Junior 83:72 (22:25, 13:20, 23:9, 25:18)

Break 23:9 w trzeciej kwarcie, wraz z dominacją zbiórek i silną obroną w drugiej połowie pozwoliło Zadarowi pokonać Cedevitą Junior w półfinale, ostatecznie odnosząc dwucyfrowe zwycięstwo po kolejnym ekscytującym pojedynku.

Božić z 34 punktami, kapitan Ramljak z double-double (12 punktów, 10 zbiórek), Žganec z 11 punktami, i 7 zbiórek, oraz Mazalin z 10 punktami po raz kolejny byli najlepszymi zawodnikami Zadaru.

Zadar vs Cibona 80:68 (13:12, 25:15, 23:27, 19:14)

Obrona i zbiórki pozwoliły Zadarowi pokonać także Cibonę w ostatnim meczu turnieju, w którym Dalmatyńczycy wyszli na zdecydowane prowadzenie poprzez 0:12 run w drugiej kwarcie, ostatecznie wygrywając dwucyfrową przewagą.

Božić, MVP turnieju, zanotował triple-double, zdobywając 27 punktów, 10 zbiórek i 10 asyst. Ponadto,  Arijan Lakić zdobył 19 punktów i 5 trójek, Žganec zdobył 15 punktów, a Dario Drežnjak 10.