Niezwykła Stara Remiza i jej tradycje

Data:

W Starej Remizie przy ul. Żabiej 8 można oglądać wystawę towarzyszącą obchodom 150. rocznicy utworzenia we Włocławku straży ogniowej. Ekspozycję tworzą plansze z informacjami pochodzącymi z „Przeglądu pożarniczego”, czyli „pisma poświęconego strażom ogniowym, ubezpieczeniu i budownictwu ogniotrwałemu”. Co ciekawe, pomysł wydawania tego periodyku narodził się podczas zjazdu członków straży ogniowej z Królestwa Polskiego, który odbył się w sierpniu 1912 roku. Pierwszy numer „PŻ” ukazał się 15 grudnia tego właśnie roku. Wystawę, którą można oglądać do 24 maja br. uzupełnia sprzęt gaśniczy, wykorzystywany w akcjach ratunkowych w minionych latach.

Dodajmy, że w ramach obchodów 150-lecia włocławskiej straży ogniowej, w Śródmieściu Włocławka niebawem odbędzie się duże wydarzenie z udziałem strażaków z całego województwa. Uroczysty apel odbędzie się we wtorek, 21 maja na Starym Rynku – w miejscu, w którym przed laty podobne uroczystości organizowali strażacy z Włocławka i okolic.

2024 jest także rokiem jubileuszowym (115. rocznica) dla Starej Remizy i znajdującego się w niej malowidła „Wyjazd do pożaru” Józefa Bergmana, które datowane są na rok 1909. W obiekcie służącym przez wiele lat włocławskim strażakom, od 2003 roku mieści się siedziba klubu „Stara Remiza” CK Browar B.

Informacja na ten temat: 

https://rewitalizacja.wloclawek.eu/aktualnosc-5578-przyjdz_do_srodmiescia_i_zobacz_wystawe.html