Inspiracje klasyką, muzyczne interpretacje i współczesne problemy w festiwalowych spektaklach podczas 8. edycji „Przygrywki”

Data:

8. ogólnopolski przegląd „Przygrywka” rozpocznie się już 15 maja. Tegoroczna edycja cieszy się popularnością nie tylko wśród studentów szkół artystycznych, ale też widzów. Pierwszego dnia dystrybucji bezpłatnych wejściówek, do teatralnej kasy ustawiły się kolejki. Co będziemy mogli zobaczyć podczas festiwalu?

Tegoroczna edycja Ogólnopolskiego Przeglądu Dyplomów i Egzaminów Muzycznych Wyższych Szkół Artystycznych „PRZYGRYWKA” o Nagrodę Marszałka Województwa Kujawsko-Pomorskiego odbędzie się w dniach 15-19 maja. Przez pięć festiwalowych dni, widzowie będą mogli obejrzeć aż 12 spektakli przygotowanych przez studentów szkół artystycznych z całej Polski. W repertuarze znajdziemy ciekawe i zróżnicowane spektakle. Wśród nich propozycje inspirowane twórczością klasyków w zupełnie nowych, świeżych interpretacjach jak m.in. „Surowiec – Szekspir” – piosenki napisane przez studentów na podstawie tekstów z dramatów Szekspira, „Herbert ornitolog” – spektakl stworzony w ramach egzaminu z przedmiotu „literacka interpretacja utworów wokalnych”, a także „Songi Brechta” – podróż po twórczości Bertolda Brechta, czy „Osiecka Jazz” – piosenki Agnieszki Osieckiej w jazzowych aranżacjach muzycznych. 

Młodzi artyści w swojej twórczości chętnie poruszają całą gamę współczesnych problemów, komentują obecną sytuację na świecie oraz „wytykają” nasze ludzkie przywary i słabości. Tutaj warto wskazać na takie tytuły jak „Warszawa płonie” – monodram muzyczny skupiający się na sytuacji środowiska queerowego w Polsce, „Dom Bernardy Alba” – poruszający tematy obłudy społecznej, dynamiki hierarchii oraz feminizmu, „Merry Crisis – polska opowieść wigilijna” – historia pewnej rodziny, która spotyka się w wieczór wigilijny, „Niewinność” – opowieści odsiadujących w więzieniu wyroki osadzonych, a także spektakl „Boginie” – przeniesienie mitologicznej historii w realia współczesności, opowiadając o rywalizacji, solidarności, samotności, szowinizmie i feminizmie.

Nie zabraknie również spektakli, które zabiorą nas w romantyczny świat wewnętrznych przeżyć lub na sentymentalną imprezę taneczną. Tutaj warto zwrócić uwagę na takie propozycje jak „Zbyt nisko by spadać” – spektakl o ludzkich intymnościach w oparciu o repertuar zespołu Domowe Melodie, „Noc w SPATIF-ie” – wieczór w kultowym klubie dla artystów ze znanymi polskimi utworami, „Listy do Gienka” – historia miłości dwojga ludzi, których dzieli przestrzeń, ale łączy wszystko. Gali finałowej będzie towarzyszył koncert „Mów mi Italiano!” w wykonaniu artystów Teatru Muzycznego w Toruniu. 

W kasie biletowej Teatru Muzycznego w Toruniu pozostały jeszcze ostatnie bezpłatne wejściówki na festiwalowe spektakle. Można je odbierać od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00-16:00. Harmonogram wszystkich spektakli oraz szczegółowe informacje dostępne na: https://www.teatrmuzyczny.torun.pl/7/przeglady 

Wszystkie spektakle odbędą się w toruńskim Klubie Od Nowa przy ul. Gagarina 37 a.

Wydarzenie jest objęte honorowym patronatem Marszałka Województwa Kujawsko-Pomorskiego Piotra Całbeckiego.