Tabletka „dzień po” nie dla Włocławianek?

Data:

Narodowy Fundusz Zdrowia opublikował mapę aptek, które będą zapewniały pacjentkom receptę od farmaceuty na antykoncepcję awaryjną, popularnie zwaną tabletkę „dzień po”. Jak się okazuje, na dzień 26 maj 2024 roku, tylko jedna apteka we Włocławku znalazła się na tej mapie.

Seks przestał być tematem tabu. Niechciane ciąże również. W Polsce po wyroku Trybunału Konstytucyjnego mgr Przyłębskiej ograniczono Polkom możliwość usunięcia ciąży. W chwili obecnej usunięcie ciąży możliwe jest tylko gdy dochodzi do niej w wyniku gwałtu lub gdy zagraża ona życiu matki. „Trybunał” usunął możliwość usunięcia ciąży w sytuacji gdy mamy do czynienia z chorym płodem. Te trzy metody były dostępne do czasu wyroku Trybunału w wyniku tzw. kompromisu aborcyjnego, do którego doszło w 1993 roku. Wcześniej w Polsce można było usuwać ciąże z tzw przyczyn ekonomicznych/społecznych czyli były powszechnie dopuszczalne.

To, że usunięcie ciąży jest prawnie dopuszczalne nie znaczy, że w życiu jest to łatwe. Istnieje wiele podmiotów leczniczych, które pomimo spełnienia przesłanek przez pacjentki w ciąży czekały na ostatnią chwilę z ich usunięciem. Wiele z tych pacjentek nie przeżyło. Tak się działo do czasów, kiedy w Polsce rządził PiS. Po wygranej z 15 października wiele się zmieniło.

Oczywiście kwestia aborcji nie została zmieniona. Dzieje się tak, gdyż jest „problem” z Panią Przyłębską i jej trybunałem oraz z Prezydentem Dudą, który w pamięci obywateli, a szczególnie obywatelek, nie zapisze się w chwale i sławie. Do tego, aby aborcja była możliwa potrzeba również woli większej ilości środowisk politycznych, a wiemy, że jej w obecnej koalicji nie ma. Przeciw stoi chociażby Trzecia Droga. Według jej teorii kwestia ta powinna zostać podjęta w referendum ogólnokrajowym.

Obecny rząd podejmuje próby złagodzenia braku możliwości usunięcia ciąży, próbując do nich nie dopuścić poprzez dopuszczalność stosowania tabletki „dzień po”. Wcześniej była ona dostępna, ale później było oczywiście działanie Pisu. Teraz chciano to ułatwić, ale na drodze stoi Prezydent. Stać będzie na tej drodze jeszcze rok.

Odnaleziono jednak inne rozwiązanie i receptę na tabletkę „dzień po” będzie mógł wystawić farmaceuta. NFZ rozpoczęło właśnie pilotażowy program i opublikowało listę aptek, które będą w nim uczestniczyć. Na chwilę obecną tylko jedna apteka we Włocławku jest na tej mapie.

Powinnam napisać „szejm on ju” farmaceuci! Na 95 tys miasto tylko jedna? Serio? Ok, rozumiem, że musimy sobie zdawać sprawę z tego, że każda taka tabletka ma działania uboczne i wpływ na organizm. W sytuacjach moralnych rozterek jednakże sugeruję włocławskim farmaceutom odwiedzenie domów dziecka i posłuchanie historii dzieci nie chcianych przez matki. A takich dzieci (daj boże jak zdrowych) jest we włocławskich placówkach coraz więcej…