Od piątku (21.06.2024) do niedzieli (23.06.2024) na terenie Włocławka i powiatu odnotowaliśmy jeden wypadek i 10 kolizji drogowych. Niestety w 5 przypadkach mundurowi zatrzymali kierujących, którzy prowadzili pojazdy w stanie nietrzeźwości oraz zatrzymali dwóm kierowcom prawo jazdy za nadmierną prędkość w obszarze zabudowanym.
Podczas pierwszego wakacyjnego weekendu włocławscy mundurowi dbali o bezpieczeństwo uczestników ruchu drogowego, by wszyscy bezpiecznie dotarli do celu swojej podróży. Przez trzy dni policjanci ruchu drogowego odnotowali jeden wypadek drogowy, a 10 zdarzeń drogowych okazało się kolizjami.
Do wypadku doszło w niedzielę (23.06.2024) około godziny 16:40 na skrzyżowaniu ulicy Brzezinowej z Kościelną we Włocławku. Na miejscu mundurowi wstępnie ustalili, że 44-latek jadąc skuterem ulicą Kościelną w kierunku skrzyżowania z ulicą Brzezinową, nie zastosował się do znaku B-20 „STOP” i uderzył w prawidłowo jadący pojazd renault. Kierujący pojazdem osobowym jechał ulicą Brzezinową w kierunku Alei Jana Pawła II. Kierujący motorowerem i jego pasażer trafili na badania do szpitala. Okazało się, że obaj odnieśli poważniejsze obrażenia i w sprawie prowadzone jest postępowanie dotyczące wypadku drogowego. Kierujący byli trzeźwi.
W czasie weekendowych działań policjanci sprawdzali też trzeźwość kierowców i zatrzymali pięciu kierujących, którzy prowadzili na tzw. „podwójnym gazie”. W dwóch przypadkach byli to kierowcy aut, natomiast pozostali trzej, to rowerzyści.
Do zatrzymania nietrzeźwych kierujących pojazdami mechanicznymi przyczynili się świadkowie, którzy mając podejrzenia, co do trzeźwości kierowców poinformowali służby. Pierwszy taki przypadek miał miejsce w sobotę (22.06.2024) po godzinie 20:00 we Włocławku, a zgłoszenie dotyczyło kierowcy opla, który może jechać nietrzeźwy. Policjanci po opisie auta zatrzymali je na ulicy Stodólnej we Włocławku. Jak się okazało, przypuszczenia świadka się potwierdziły. Przeprowadzone badanie trzeźwości 32-latka wykazało u niego ponad 0,8 promila alkoholu w organizmie. Dalsze czynności wykazały, że nie powinien on w ogóle prowadzić auta z uwagi na sądowy zakaz prowadzenia pojazdów obowiązujący do listopada 2024 roku.
W drugim przypadku świadek miał podejrzenia, co do trzeźwości kierowcy volkswagena, który zaparkował przed chwilą swój pojazd w miejscowości Chełmica Cukrownia. Po dotarciu mundurowi sprawdzili trzeźwość 56-letniego kierowcy i okazało się, że miał on prawie 2,5 promila alkoholu w organizmie. W tym przypadku sprawdzenie w systemach również wykazało, że kierującego obowiązuje sądowy zakaz prowadzenia pojazdów do listopada 2027 roku.
Za złamanie sądowego zakazu prowadzenia pojazdów mechanicznych i jazdę w stanie nietrzeźwości obaj kierowcy odpowiedzą przed sądem, gdzie trafią ich sprawy. Może im grozić kara do 5 lat pozbawienia wolności. Z kolei trzej nietrzeźwi rowerzyści już ukarani zostali wysokimi mandatami.
Natomiast w dwóch przypadkach policjanci zatrzymali kierowcom prawa jazdy za przekroczenie prędkości w obszarze zabudowanym o ponad 50 km/h. Obie kontrole zostały przeprowadzone na drodze K-91 przebiegającej przez Włocławek w miejscu, gdzie obowiązywało ograniczenie prędkości do 50 km/h. Nie bacząc na ograniczenie, kierowca opla jechał z prędkością 108 km/h, natomiast kierujący mercedesem z prędkością 123 km/h. Obaj już utracili na trzy miesiące prawo jazdy. Dodatkowo zostali ukarani mandatami i punktami karnymi.
Zamiast mandatu – nauka pierwszej pomocy
W sobotę (22.06.2024) policjanci Wydziału Ruchu Drogowego Komendy Miejskiej Policji we Włocławku pełnili służbę wraz z ratownikami z programu Pierwszy Ratownik. Celem wspólnych działań, obok poprawy bezpieczeństwa na drogach, była edukacja kierowców z zakresu udzielania pierwszej pomocy.
Tego dnia kierujący mogli liczyć na większą wyrozumiałość mundurowych, jednak sami musieli się wykazać aktywnością i pod okiem ratowników przeprowadzić trzy cykle resuscytacji krążeniowo- oddechowej przy wykorzystaniu fantomów.
Działania miały na celu poprawę bezpieczeństwa w ruchu drogowym poprzez ujawnianie wykroczeń polegających na przekraczaniu dopuszczalnej prędkości oraz edukacje z zakresu udzielania pierwszej pomocy. Często kierujący są świadkami zdarzeń drogowych i warto, aby podejmowali czynności ratownicze przed przybyciem służb.
Wszyscy skontrolowani kierujący otrzymali breloczki z maseczką do wykonywania oddechów ratowniczych w trakcie prowadzonej RKO.
Akcja została przeprowadzona z inicjatywy Komendy Miejskiej Policji we Włocławku przy współpracy z programem Pierwszy Ratownik oraz NSZZ „Solidarność” Funkcjonariuszy i Pracowników Policji Województwa Kujawsko-Pomorskiego.
Więcej informacji o programie Pierwszy Ratownik na stronie: www.pierwszyratownik.pl