Gostynińsko-Włocławski Park Krajobrazowy – tu wypoczniesz w lesie i nad jeziorem

Data:

Na terenie Gostynińsko-Włocławskiego Parku Krajobrazowego leży ponad 40 jezior, w tym, unikalne w skali światowej jezioro Gościąż. Na jego dnie co roku zbierają się charakterystycznej osady, które  pozostały nie naruszone ani przez czynniki naturalne, ani przez działalność  człowieka przez 13 tysięcy lat. W okresie wakacyjnym turyści chętnie odwiedzają kąpieliska i plaże położone w obrębie jezior: Wikaryjskiego, Wójtowskich, Soczewka, Lucieńskiego oraz Wistki Szlacheckiej. Stanica żeglarska nad Jeziorem Ciechomickim zaprasza żeglarzy, zaś kajakarze mogą pokonać szlak wodny na Skrwie Lewej od Jeziora Lubieńskiego. Z kolei Jezioro Rakutowskie wraz z otaczającymi podmokłościami wpisano do rejestru międzynarodowych obszarów cennych dla ptaków, szczególnie wodno-błotnych.

Ptaki wodno-błotne to najcenniejsza grupa fauny parku. Występują tu m.in. umieszczone w „Polskiej Czerwonej Księdze Zwierząt” m.in. bocian czarny, żuraw, batalion i derkacz. Przez lata na terenie parku działał Ośrodek Rehabilitacji i Hodowli Ptaków, w którym leczono i rehabilitowano ptaki, głównie drapieżne. Dzięki pracy przywrócono przyrodzie około 2000 osobników, m.in. orły bieliki, rybołowy, kilka gatunków sów, błotniaki, myszołowy. W 1991 roku w GWPK przeprowadzono pierwszą w Europie Środkowo-Wschodniej reintrodukcję sokoła wędrownego, kontynuowaną do dzisiaj. Od 15 sierpnia do 2 września na terenie parku można wziąć udział w obozie ornitologicznym nad Jeziorem Rakutowskim, na skraju wsi Krzewent. Wydarzenia od kilku lat organizuje Stacja Obrączkowania Ptaków ,,Rakutowskie”, prowadzona przez naukowców z Uniwersytetu Jagiellońskiego w Krakowie.

Obszerny materiał na temat walorów przyrodniczych Gostynińsko-Włocławskiego Parku Krajobrazowego można przeczytać na: https://kujawsko-pomorskie.pl/aktualnosci/gostyninsko-wloclawski-park-krajobrazowy-tu-wypoczniesz-w-lesie-i-nad-jeziorem-2/