Gwałtowne rozprzestrzenianie się małpiej ospy w krajach afrykańskich stanowi globalny stan zagrożenia zdrowia, ogłosiła na początku sierpnia Światowa Organizacja Zdrowia.
To już drugi raz w ciągu trzech lat, kiedy W.H.O. wyznaczyła epidemię mpox jako globalny stan zagrożenia. Wcześniej Światowa Organizacja Zdrowia zrobiła to w lipcu 2022 roku. Wtedy ta epidemia dotknęła prawie 100 000 osób, głównie gejów i biseksualnych mężczyzn, w 116 krajach i zabiła około 200 osób.
Dzisiaj zagrożenie jest bardziej śmiercionośne. Od początku tego roku sama Demokratyczna Republika Konga zgłosiła 15 600 przypadków mpox i 537 zgonów. Tym razem do najbardziej zagrożonych należą kobiety i dzieci poniżej 15 roku życia.
Epidemia rozprzestrzeniła się na 13 krajów w Afryce, w tym kilka, które nigdy wcześniej nie zgłaszały przypadków małpiej ospy. Chwilę przed decyzją W.H.O., Afrykańskie Centra Kontroli i Prewencji Chorób ogłosiły „stan zagrożenia zdrowia publicznego w zakresie bezpieczeństwa kontynentalnego”. Organizacja ta podjęła ten krok pierwszy raz od czasu, gdy Unia Afrykańska przyznała jej do tego uprawnienia w zeszłym roku.
W obliczu zagrożenia globalnym rozprzestrzenianiem się, Centra Kontroli i Prewencji Chorób w Stanach Zjednoczonych wezwały klinicystów i społeczeństwo do zachowania czujności i uwagi w stosunku do nowego, epidemicznego zagrożenia.
Wersja mpox, która krążyła w Kongo, zawsze była bardziej zjadliwa, a obecnie ma śmiertelność około 3 procent, w porównaniu z 0,2 procent w wybuchu epidemii w 2022 roku. Zakażenie może powodować gorączkę, objawy oddechowe, bóle mięśni i obrzęk węzłów chłonnych, a także wysypkę na dłoniach, stopach, klatce piersiowej, jamie ustnej lub narządach płciowych.
Do niedawna rozprzestrzeniał się głównie poprzez spożywanie skażonego mięsa lub bliski kontakt z zakażonymi zwierzętami i ludźmi. Większość zgonów miała miejsce u dzieci, które w tym regionie Afryki są już nękane przez niedożywienie i choroby zakaźne, takie jak cholera, odra i polio. Jeśli epidemia rozprzestrzeni się na całym świecie, dzieci w krajach rozwiniętych prawdopodobnie będą mniej podatne na ciężkie choroby, twierdzą eksperci.
Ogólnie w 13 krajach odnotowano ponad 17 500 domniemanych i potwierdzonych przypadków mpoksu, według Africa C.D.C. Większość przypadków i zgonów miała miejsce w Kongo.
Wśród rosnących liczb Kongo zatwierdziło dwie szczepionki mpox, japoński produkt o nazwie LC16 i Jynneos, szczepionkę wyprodukowaną przez Bavarian Nordic, która została użyta w 2022 roku w Stanach Zjednoczonych i Europie. Ale Kongo musi jeszcze wprowadzić plan szczepień.
„Wyzwanie polega na tym, że te szczepionki nie są wystarczające”, „Ta epidemia tli się od dłuższego czasu i nieustannie tracimy możliwości, aby ją zamknąć” mówią naukowcy, licząc jednakże na wspólny wysiłek wielu państw w ograniczeniu rozprzestrzeniania się małpiej ospy na kolejne kraje.